Уједначавање рада шалтерских служби РФЗО

У циљу  повећања задовољства осигураних лица која остварују права на терет средстава обавезног здравственог осигурања на шалтерима РФЗО и уједначавања рада шалтерских служби у постојећим условима, у Републичком  фонду за здравствено осигурање образована је Радна група за координацију и уједначавање рада шалтерских служби РФЗО, која је сачинила брошуру за осигурана лица која обухвата списак документације потребне за пријаву на здравствено осигурање, односно за издавање и оверу здравствених књижица, списак документације неопходне за остваривање права на новчану накнаду за време привремене спречености за рад, као и остваривање права на накнаду трошкова превоза.

Такође, израђени су обрасци који нису прописани општим актима РФЗО, са циљем обезбеђивања помоћи и скраћивања времена које је одузимало својеручно писање изјава осигураних лица, а које су неопходне приликом остваривања одређених права из обавезног здравственог осигурања.

У настојањима да се побољша и унапреди рад шалтерских служби, одражан је и низ састанака са представницима релевантних институција, као што су Пореска управа, Централни регистaр обавезног социјалног осигурања, Агенција за привредне регистре, Национална слубжа за запошљавање, Комесеријат за избеглице и миграције Републике Србије, Управа за трезор и Управа за аграрна питања. Резултат тих састанака је унапређење сарадње која ће довести до ефикаснијег рада cлужбеника РФЗО који воде поступак остваривања права из обавезног здравственог осигурања на шалтерима РФЗО, као и континуирано решавање свих проблема који се појављују у свакодневном раду службеника.

Републички фонд за здравствено осигурање се због новинског извештавања појединих медија који су се позивали на анкету коју је спровео НАЛЕД, а по којој се на шалтерима РФЗО предуго чека, 12. фебруара 2015. године обратио НАЛЕД-у писмом, путем електронске поште, којим је тражено да се доставе детаљније информације о самом истраживању, резултатима који су произашли из тог истраживања, колики је репрезентативни узорак анкетираних, у којим деловима Србије, на којим местима је истраживање спроведено и по којим критеријумима, а упућен је и позив за састанак. Од НАЛЕД-а, међутим, никада није стигао одговор.
Брошуру за осигурана лица можете преузети овде.